Recenze a popis mixu Pioneer DJM2000 - část 1. (po 3 hodinovém setu)

Po dlouhém čekání se mi konečně dostal do ruky mixážní pult od Pioneeru, novinka na trhu a všemi dlouho očekávaný model DJM-2000 - 4 kanálový digitální DJ mix. Oproti všem předchozím modelům klasických DJ mixů je vylepšen design (přizpůsoben přehrávačům CDJ-2000) a hlavně přímo v pultu instalován efektor s dotykovým LCD displayem.

 

Pioneer DJM-2000

Parametry uvedené výrobcem: Počet kanálů 4 + 1x MIC Vzorkovací frekvence 96 kHz D / A převodník 32-bit A / D převodník 24-bit Frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz Celkové harmonické zkreslení 0,004% nebo méně Signál-k-poměr hluku 107 dB (LINE) Napájecí zdroj 220-240V 50/60 Hz Hmotnost 8.5 kg

První, čeho si každý při pohledu na vypnutý mix všimne je jeho rozměr.... je o cca 9cm širší (409mm) než pulty DJM800, 700, 600.... s čímž vzniká nepatrný problém - nutno vyměnit kufr ?. Již na pultu DJM800 se osvědčily bílé podložky pod všemi otočnými knoflíky potenciometrů, díky kterým jsou skvěle viditelné i za nedostatečného osvětlení, za toto palec nahoru....
Jdeme připojovat mix.... napájení je klasickým euro konektorem (jako u stolních PC), ovšem bez zemnícího kolíku. Dále zde najdeme 6x LAN konektor RJ45 pro rekodrbox kompatibilní data (4x CDJ2000 + 2x PC) Přes tyto porty lze sdílet muziku z PC, ext.LAN pevného disku (zatím neověřeno) a pochopitelně mezi přehrávači, případně mixem (live sampler). Najdeme zde také USB konektor pro připojení PC. Ostatní vstupy/výstupy jsou totožné s DJM800, pouze s rozdílem, že PHONO je zde pouze na 1. a 4. kanálu (PHONO a CD) .. 2. a 3. kanál mají vstup LINE a CD..... Takže jen pro shrnutí: 4x digital IN, 1x digital OUT, SEND/RETURN, 2x master OUT (XLR a CINCH), REC OUT a BOOTH OUT a MIDI OUT. Poslední zajímavou věcí je, že pro regulaci výstupu Master zde již není potenciometr, ale přepínač (0db, -3db a -6db)

Pioneer DJM-2000 - rear

Zapneme mix.... všechna tlačítka jsou barevně podsvícena.... nejen že to velmi dobře vypadá, ale za špatného osvětlení není potřeba nějaké tlačítko hledat po slepu.... zleva.... Začneme mikrofonním vstupem.... ten je dle mého názoru asi nejslabší stránka pultu. Nejen že je "pouze" jediný mikrofonní vstup, ale navíc korekce jsou pouze 2 pásmové (Hi a Low). U DJM800 jsou sice také pouze 2pásmové korekce, ale alespoň jsou 2 vstupy na MIC.... v tomto ohledu byl asi nejlépe řešen DJM600 (1 vstup s 3 pásmovými korekcemi a na line 4 šlo zapojit v případě potřeby druhý mikrofon a tedy také 3 pásm.korekce).

Pod mikrofonní částí je 1.efektor.... zde najdeme efekty NOISE, JET, ZIP, HPF, CRUSH a LPF
NOISE - šum, generovaný mixpultem - skvělý efekt v offbeatové pasáži jako náběh do 1.beatu
JET - efekt "tryskáče"
ZIP - snížení tonality zvuku
HPF - filtr horní pásmové propusti
CRUSH - "rozbitý" zvuk
LPF - filtr dolní pásmové propusti

Všechny tyto efekty lze upravit parametrem a hlasitostí a lze je přiřadit všem 4 kanálům (lze vždy použít pouze jeden efekt, s jedním parametrem, avšak hlasitost lze přiřadit každému kanálu libovolná)
Výstup na sluchátka je stejný jako u všech ostatních modelů pultů Pioneer (jack 6,3mm, konektor zvrchu pultu, přepínač stereo/mono split, hlasitost a mix mezi CUE a MASTER) výběr příposlechu přes tlačítka CUE u každého kanálu, u masteru a u obou částí centrálního efektoru.
Jednotlivé kanály..... Zvrchu: přepínač vstupu, trim (gain), 3pásma korekcí (Hi, Mid, Low), hlasitost efektu 1.efektoru, tahový potenciometr hlasitosti a přepínač pro nastavení crossoveru (A, THRU(skrz=bez zapojení crossoveru) a B). Každý kanál je vybaven indikací vybuzení o 15ti LED (9 zelených -24db až 0db, 4 oranžové +1 až +7 db a 2 červené +10 db a over)

Pioneer DJM-2000

Přeskočíme až na pravou stranu, zde najdeme: master out, balance, cue (příposlech do sluchátek), přepínač audio výstupu mono/stereo, booth monitor (hlasitost odposlechu), MIDI (on/off a start/stop). Nastavení korekcí 4kanálů na eqalizer, nebo izolator a 2 přepínače pro nastavení křivek crossoveru.
Středová část - centrální efektor.... v horní části najdeme tlačítka, kterými volíme výstupní kanál efektu (kanály 1-4, dále mikrofonní kanál, A a B nastaveno na faderu a master out) Další máme tlačítka s volbou typu efektu, kterých je v tomto centrálním efektoru 11 (Delay, Multi Tap. Delay, Roll, Reverse Roll, Trans, Gate, Echo, Slip Roll, Filter and Phaser). U všech efektů je zde možnost upravit zvuk 3pásmovými korekcemi a pochopitelně zvolit čas efektu dle BPM. Pro rytmus jsou zde tlačítka "přímé volby" 1/8, 1/4, 1/2, 1/1, 2/1, 4/1 a dále je možný tento čas měnit i manuálně potenciometrem a pochopitelně hlasitost efektu. BPM si pult měří sám (AUTO) dle zvoleného vstupu do efektoru, nebo je možné tlačítkem TAP rytmus upravit alespoň dvojím zmáčknutím do požadovaného rytmu. Následuje tlačítko CUE pro odposlech LCD zobrazující rychlost efektu a BPM a ON/OFF (zapnutí a vypnutí efektu)
Druhá část centrálního efektoru je dotykové LCD, kde můžeme zvolit režim MIDI, MIX a REMIX.
Midi je pro ovládání midi kompatibilního softwaru v připojeném PC (obsahuje tlačítka, "posouvátka" různých typů, které přiřadíme požadovaným funkcím programu PC)
MIX je defacto 8 kanálový crosfader (dotykový!), kde každým "táhlem" prolínáme z A do B pouze určitý rozsah frekvencí.... od Hi po Low. Lze tak pustit výšky a středy z jednoho vstupu a basy z druhého apod v různých intenzitách.
REMX je efekt, který do zvuku přidává různé oscilace (zvuky) v rytmu přehrávaného zvuku. K dispozici je efekt gate, 4 oscilátory (4 různé typy oscilací) a sampler (nahraje se kousek skladby a z ní vytvoří oscilace) tyto "zvuky" pak dotykem "doladíme" na požadovaný efekt.

Pioneer DJM-2000

 

Skvělou vychytávkou je LIVE SAMPLER....
v tomto režimu si nahrajeme zvuk do pultu (max 8 sekund), tento zvuk si můžeme odposlechnout ihned do sluchátek.. pokud vyhovuje, pak se na CDJ-2000 přepneme na ovládání uloženého zvuku (nejvyšší úroveň adresářů a pak volíme USB, nebo DJM2000) a v tu chvíli se nám načte tento sampl do CD a je možno jej přehrávat, smyčkovat atp....stejně, jako bychom měli na flash paměti 8sekundovou mp3 s tímto záznamem. Pochopitelně můžeme zvolit z jakého vstupu si má "brát" tempo pro efekt a do jakého výstupu má efekt pouštět a nastavit i jeho hlasitost. I zde je tlačítko CUE a ON/OFF efekt.
Poslední věc je crossfader, který pracuje naprosto shodně se všemi modely DJM (zvolíme kanály A a B,nastavíme křivku prolínání a posunem vpravo/vlevo plynule prolínáme jednotlivé kanály.

Pioneer DJM-2000, Hobe Pardubice

 

Tolik k popisu mixu a jeho funkcí. Z tohot pultu jsem zatím odehrál cca 3hodiny a první zkušenosti jsou takové, že slabou stránkou je jak jsem zmiňoval část mikrofonní. Naopak velmi silnou stránkou jsou oba efektory, kdy efekty působí přirozeně a není třeba při některých efektech tišit muziku, jako tomu bylo u modelů DJM600. Efekty u kterých je vyžadována přesnost BPM fungují opravdu skvěle a lze tak pohodlně aplikovat (trans - vysekávání zvuku, delay atp.... rev roll - který od místa zmáčknutí začne přehrávat zpět a po vypnutí pokračuje dál.. ted pořád ve stejném rytmu....) Efekty Jet, Zip atp není nutno představovat, neboť jsme se s nimi setkávali již na legendárních přehrávačích CDJ100S, ale musím trochu vyzdvihnout generátor bílého šumu, který jsem opravdu používal asi nejvíce.... (v offbeatové pasáži před jejím koncem postupně přidávat efekt šumu a ten s prvním beatem vypnout.... působí to jako parádní "náběh" ( ......ssssššššŠŠŠŠŠ "a bum" :-D )). No prostě jedna báseň. Mód MIX jsem použil jednou, ale asi to bylo tím, že jsem zvyklý na klasické přechody pomocí korekcí, ale určitě to vypiluji a budu používat.. i když na můj vkus je to už poměrně moc "práce" .. je to asi stejné, jako bych měl 8 pásmové korekce a s tím míchal. Mód REMIX jsem používal zřídkakdy, sice to je zajímavé oživení, ale musí člověk hlídat hlasitos.... bohužel hlasitost se musí nastavovat dotykově.... intuitivně jsem spíš sahal po gainu a po korekcích, ale ty v tomto případě nereagují.. lze tedy hlasitost oscilací nastavit dotykovým "táhlem", nebo "šavlí" kanálu na který je aplikován (pokud v tomto kanálu nic jiného nehraje a používám ho pouze pro efekty, pak to ničemu pochopitelně nevadí.
Shrnuto sečteno řekl bych, že investice cca 50tis Kč se opravdu vyplatila.

Pioneer DJM-2000, Hobe Pardubice

Jak připojit k DJM více mikrofonů?

Je několik možností. Buď použít ještě nějaký malý mixpultík za pár stovek, kam je možno mikrofony připojit, nebo je napojit přímo do DJM.
1) přes rozdvojku XLR vzít dva mikrofony se symetrickým výstupem - bohužel při tomto použití ovládáme hlasitost i korekce pro oba mikrofony najednou.

rozdvojka XLR
Rozdvojka XLR (2.piny jsou všechny spojeny a 3.piny také spojeny)

2) použijeme bezdrátové mikrofony - ty mají výstup na linkové úrovni a můžeme je tak zapojit na některý z kanálů 1-4 (pokud je volný). Pochopitelně musíme použít nějakou rozdvojku, aby byl mikrofon v obou kanálech stereo výstupu. Nicméně toto řešení je zřejmě nejlepší - sám ho používám (mam kabel 2x cinch -> mono jack 6,3mm. HOT pin cinch konektorů je propojen na HOT pin jacku)

redukce 2x cicnch jack 6,3mm

Redukce (hot piny cinche propojeny s hot pinem jacku, země také spojeny)