Jak poznat hudební styl na party?

Pokud najdete nějakou chybu, nesrovnalost, nebo jen máte chuť třeba něco doplnit, tak pište na djmech(zavináč)djmech(tečka)com. Díky. :-)

Termín "diskotéka" se pomalu přestává používat právě kvůli hudebním žánrům, které tam můžete slyšet. Dnes používáme spíš termín "Klub" (Club), jelikož hudební styl DISCO je muzika 70tých a počátku 80tých let a přiznejme si, to bychom asi moc nadšeni nebyli, kdybychom celý večer poslouchali muziku, kterou jsme dnes odsunuli mezi Oldies :-). Muzika na klasické taneční party v klubu je převážne DANCE (neboli HANDS UP), HOUSE, RNB a HIP HOP, občas proloženo TECHNEM, shrnuto sečteno je to převážne styl "ELEKTRONICKÁ HUDBA"

Muziku jako takovou dělíme do následujících skupin, tzv. hudebních žánrů:

Blues Disco Duchovní hudba Country
Elektronická hudba Folklór Folk Funk
Hip Hop Jazz Trip Hop Klasická hudba
Ska Rock Underground World music

Elektronickou hudbu můžeme tedy rozdělit do těchto "podstylů":

Breakbeat Hands Up Dark Noise Darkwave
Downtempo Drum'n'Bass Electro Electronica
Gothic metal Gothic rock Hardcore House
IDM Industrial Jungle Rave
Techno Trance Dubstep RnB

Popisovat všechny styly je dle mého názoru zbytečné, navíc některé žánry se poměrně značně prolínají a není tak někdy snadné rozeznat dance od "hauzu" atp.... Takže vypíšu pouze charakteristiky těch stylů, které v běžném klubu slýcháme každý víkend.

 

Disco

Sice jsem o pár řádku výš napsal, že budu psát pouze o stylech, které běžně slýcháme, avšak nedávno jsem na party dostal tento lísteček a proto vysvětlím i pojem Disco, aby bylo jasné, že Disco na party dnes neuslyšíme téměř nikde.
Je to žánr taneční hudby, který se vyvinul v afro-americké a hispánské komunitě na začátku sedmdesátých let. Mezi charakteristické znaky disco patří ustálený "Four-on-the-floor" rytmus, šestnáctinový či osminový hi-hat činel prokládaný synkopickými linkami elektrické baskytary, užívání smyčcových a dechových nástrojů, elektrického piána a kytary. V disco skladbách se obvykle vyskytuje také latinsko-americky orientované bicí (s prvky salsy, rumby, samby). Bohaté hudební pozadí zahrnující, Orchestrální nástroje, jako je například flétna, jsou často používány pro různá instrumentální sóla. Hlavní kytara je málokdy použita, narozdíl od rockové hudby. Případným dalším znakem je i příležitostné použití staccata.
Mezi škálu známých disko interpretů patří například Bee Gees, Donna Summer, Jacksons, Chic či KC, The Sunshine Band.
Z těch evropských je to například ABBA, Amanda Lear či Boney M.
Pokles a následný konec popularity: 1979-1980
Disco hudba měla později vliv na hip-hop a na některé hip-hopové podžánry (jako crunk, snap či hyphy, také na britskou novou vlnu, dále na house a pak také na techno.

 

Songy, které jsou typické Disco:
Tarzan Boy (1985) od Baltimora
You Spin Me Round (Like a Record) (1985) od Dead or Alive
ukázka zde:

ABBA
 

Hands up

je hudební styl, který vznikl na začátku 90. let 20. století v Evropě ze stylů jako je Rave a House. Je nejrozšířenější v zemích, jako je Německo, Itálie (ItaloDance), Holandsko, Rakousko a dnes zažívá bouřlivý rozvoj v Polsku a Rusku.
Handsup je dnes jeden z nejmelodičtějších stylů elektronické hudby. I když hlavní důraz je kladen na melodii jednoduchou i složitější, jsou v tomto stylu i další prvky. Dance se vyznačuje rovnými (v 90. letech jemnými dnes poněkud tvrdšími) beaty, za kterými je asi v polovině výrazný bass, s rychlostí 130-145 BPM. Dále zde máme tzv. clap, který je za každým druhým kopancem, a samozřejmě nesmějí chybět rychlé a pravidelné hithaty které zaplňují výšky. Hands up může být s vokály (většinou ženské), a nebo bez - tento styl se bez zpěvu klidně obejde, pokud je ovšem kladen největší důraz na melodii. Dnes se Dance velmi prolíná se všemi elektronickými styly a je někdy velice obtížné trefit ten správný styl,

Interpreti tohoto stylu:
Cascada
Gigi D'Agostino
Jan Wayne
Paffendorf
Scooter
Novaspace
Topmodelz
ukázka zde:

Jan Wayne

 

 

House

je založený na monotónním 4/4 rytmu v rychlosti mezi 120 až 130 BPM. Základ skladby typicky vytváří bicí automat (nejčastěji Roland TR-808, Roland TR-909) se zvýrazněným basovým bubnem (slangově "kopák", velký buben) na každé době (celá nota) v taktu. Toto zvukové schéma vytvořili DJs (zejména afrického a hispánského původu) začátkem 80. let 20. st. ve městech New York, Detroit a Chicago upravováním disco, soulových a funkových skladeb podkreslováním dynamickým a úderným zvukem typickým pro bicí automaty. Mezi zakladateli byli mj. Marshall Jefferson, Frankie Knuckles, DJ Pierre, Larry Levan aj.

Interpreti tohoto stylu:
Marshall Jefferson
DJ Pierre
Larry Levan
Frankie Knuckles
Todd Terry
Little ´Louie´ Vega
Kenny ´Dope´ Gonzales
Armand Van Helden
Jerry Ropero
The Housekeepers
David Morales
Roger Sanchez
Benny Benassi
ukázka zde:

Armand Van Helden

Jednou z odnoží house music je ELECTRO-HOUSE.Největší oblibu si získal tento styl kombinující klasický house s harmonickými analogovými basovými linkami v novém tisíciletí. Charakteristickým pro něj jsou drsné, vysoko položené zvuky a časté rify piána či houslí. Módou v tomto hudebním odvětví je preparování již dříve vymyšlených (často klidně i primitivních) rejstříků a hip-hopových samplů z 80. let. Na jedné straně to může působit trochu legračně, ale zas na té druhé, díky moderní technice upravené, působí tyto samply v současných skladbách jako živá voda na mrtvého. Rytmus je nejčastěji mezi 125-135 BPM. Je to také jeden z mála stylů, který se těší velké komerční oblibě a přesto není zatracován ani undergroundovějšími DJi.

Interpreti tohoto stylu:
Fedde Le Grand
Eric Prydz
Dave Darell
David Guetta
Laurent Wolf
ukázka zde:

Fedde Le Grand

 

 

Techno

je jedním z žánrů elektronické taneční hudby, který vzniknul v 80. a plně se rozvinul v 90. letech 20. století. V techno hudbě je (jako u většiny druhů elektronické taneční hudby) kladen důraz na výrazný rytmus (založený zejména na monotónním střídání úderů basového bubnu a hi-hat) a rychlé tempo, přičemž prakticky veškeré používané zvuky jsou generovány elektronickými hudebními nástroji a přístroji. Podstatou techno hudby je opakování určité hudební jednotky, což v posluchači vytváří pocit určitého napětí a dokonce může vyvolat jistý druh extatického tranzu. Techno hudba je v drtivé většině čistě instrumentální, skladby obvykle postrádají klasickou strukturu používanou v pop music (sloka/refrén), používané zvuky nijak nepřipomínají běžné hudební nástroje a melodie se zde objevují pouze zřídkakdy. Mezi další žánry elektronické taneční hudby patří např. trance, rave, jungle, tekno, electro, drum´n´bass apod.

"Techno" bývá médii často nesprávně označován styl "freetekno". Freetekno je ve srovnání s klasickým technem znatelně rychlejší (většinou se pohybuje v rozmezí 160 - 240 BPM) a používá drsnější zvuky. Dá se říci, že freetekno je pro běžného posluchače ještě méně stravitelné než techno.

Techno bývá často používáno jako synonymum pro veškerou elektronickou taneční hudbu. Techno je však pouze jedním z subžánrů této hudby. Mezi další takové subžánry patří trance (zde je oproti technu kladen silnější důraz na melodie a sférické zvukové plochy evokující zasněnou atmosféru), house (používá prvky stylů jako disco, funk nebo soul), rave (ve srovnání s technem rychlejší a melodičtější) nebo jungle (zatímco techno rytmy jsou většinou strohé, jungle je založen na spletitých smyčkách bicích), apod.

Nálepkou "techno" bývá někdy označována podbízivá komerční hudba, orientovaná na klasické diskotéky. Tato hudba sice využívá některé prvky techna, nicméně s technem (ani jinými směry elektronické taneční hudby) nemá nic společného.
ukázka zde:

 

R&B (Rhytm&Blues, R'n'B)

je pojem, který poprvé použil Jerry Wexler z Billboard magazínu v USA v roce 1949 k označení afroamerické populární hudby,která kombinovala jazz,gospel a blues. Nahradil ním tehdy používaný termín race music (rasová hudba), který byl považovaný za hanlivý. Od 70.let pod R&B rozumíme také funk, soul a disco,v dnešní době tento termín označuje především moderní varianty hip hopu a soulu.
V 40.letech 20.století byl styl rhytm&blues předchůdcem rockabilly a rock'n'rollu. Mezi styly,které ho v té době ovlivňovaly zařazujeme jazz,gospel a africkou hudbu. 50.léta 20.st.-Kromě jazzu a rock'n'rollu vytvořilo R&B také regionální varianty, především v New Orleans a Louisiane.Mezi výrazné interprety řadíme např.Fats Domino anebo The Neville Brothers. R&B také dalo "život" velice populárnímu podžánru 50tých let s názvem "Doo-Wop", což se vlastně jedná o harmonický hudební crossover styl provozovaný větší vokální skupinou (původ tohoto stylu je například v Barbershop Quartets, A cappella či gospelu) s emotivní melodií baladického rock & rollu. V 60. a 70. letech afroamerické hudbě vládly soul a funk, styly které též ovlivnily pozdější zvuk R&B. Popularita R&B nabrala na obrátkách v 80.letech s příchodem umělců jako Michael Jackson, Prince, Luther Vandross, Whitney Houston a New Edition. Na přelomu 80.a 90.let vznikl kombinací černošské R&B hudby (R&B, jazz, blues, Motown, hip hop) s popovými (dance-pop, synthpop, atd) rytmy podžánr New Jack Swing (představitelé: Bobby Brown, Babyface, MC Hammer či Paula Abdul) a úspěchu měl především zásluhu producent Teddy Riley. V 90. letech bylo R&B stále víc ovlivňováno Hip-hopem, na druhé straně byly oblíbené balady s neo-soulovým nádechem (Boyz II Men, Toni Braxton). Po roce 2000 se vliv R&B dostal až do hlavní proudové sféry. Jeho prvky slyšíme v písních popových umělců jako Justin Timberlake,Pink či Gwen Stefani.

Dnes R&B definuje hudbu, která vznikla na začátku osmdesátých let, kdy se zkombinoval soul, rock, funk, hip hop, post-discová scéna, jazz a pop dohromady. Někdy se hovoří o urban music. Hudba se produkuje především úhledně elektronicky, rytmy inspirované hip-hopem jsou z bicích mašin (drum machine) a kombinují se s jemnými, svěžími vokály. Někdy se v takové písni příležitostně vyskytne i rockově kytarový riff (dodává skladbě rockový element) či saxofonové sólo (dodává písni atmosféru smooth jazzu) - toto se nejčastějši vyskytuje především v R&B písních publikovaných před rokem 1993.
Populární je stále R&B ovlivněné klasickým soulem, k výrazným osobnostem patří John Legend nebo Alicia Keys.
V současnosti proběhla také fůze stylů Hip hop, R'n'B a neo-soul a tak vznikl Hip hop soul.

Interpreti tohoto stylu:
Alicia Keys
Ashanti
Beyoncé
Black Milk
Destiny's Child
Jamelia
Janet Jackson
Jennifer Lopez
Mariah Carey
Nelly Furtado
Pussycat Dolls
Ricky Martin - (Umělec R'n'B s albem Life z roku 2005)
R. Kelly
Rihanna
Seal
Usher
ukázka zde:

Rihanna

 

Drum’n’Bass (DnB)

Drum’n’Bass (nebo také mrdy, mazec... :-)) je hudební styl elektronické hudby vzniklý v 90. letech 20. století. Pro tento styl jsou charakteristické převážně instrumentální skladby, založené na výrazné basové lince spolu s bicími – od toho se odvíjí i původ jména stylu – anglicky Drum’n’Bass = buben a basy (basová linka). Tyto linky bývají někdy doplněny o další vokální či instrumentální samply. Drum’n’Bass je oblíben mezi DJi, pořádají se taneční party zaměřené pouze na tento styl hudby (např. DrumHouse). V současné době se těší DNB velké oblibě mezi partypeoples a prorůstá tak do mainstreamu. Na klasické "diskotéce" tak můžete slyšet remixy popovách songů od známých interpretů. Nejznámější CZ DJs: Pixie, Katcha, Philip T.B.C

Interpreti a producenti:
High Contrast
Noisia
Pendulum
Kosheen
Netsky
B-Complex (SK)
ukázka zde:

 

Pendulum

Dubstep

Dubstep je subžánr elektronické taneční hudby s původem v jižním Londýně, Anglie. Dubstep je zřejmě zvukově nejpodobnější původním stylům speed garage a grime. Odlišnost spočívá zejména v důrazu na hudební experimentování, proto bývá dubstep nejčastěji instrumentální.

První dubstepové desky byly vydány v roce 1998, jako temnější a experimentálnější instrumentální verze a remixy tracků ze stylu 2-step garage s funkovými a drum and bassovými základy. V roce 2001 začal londýnský klub Forward (též FWD>>) propagovat dubstep a podobné styly. Termín dubstep se začal používat okolo roku 2002, kdy byla již produkční stylistika potřebná k vytvoření takových remixů celkem ustálena a odlišena od stylů jako 2-step a grime.


Interpreti a producenti:
Deadmau5
Flux Pavilion
Noisia
Rusko
Skrillex
ukázka zde:

 

Skrillex

Trance

Trance (česky trans) je žánr elektronické taneční hudby, který se začal vyvíjet počátkem 90. let 20. století. Vznikal hlavně v Holandsku, odkud se v průběhu let šířil dál do Evropy (hlavně Německa) a světa (USA).

Trance je melodický styl s více či méně volnou formou vycházející z kombinace techna a housu. Nehledě na jeho přesný původ je trance považován za významný pokrok v oblasti postmoderní taneční hudby. Opakující se základní motiv se během skladby zároveň rozvíjí ve mnohovrstevnatou melodii. Vzniklá hudba pak silně závisí na kompozici, která musí udržet vše přirozené a zároveň bezmyšlenkovitě se neopakující. Bicí mohou být rázné, ale není jim kladena taková důležitost, jako např. u drum'n'bassu nebo techna.

S šířením tohoto druhu hudby došlo i k jeho diferenciaci a vzniku subžánrů, například Uplifting Trance, který obsahuje často melancholické či euforické melodie velmi příjemné k poslechu (interpreti: Sean Tyas, Adam Nickey, či např. Above & Beyond), Progressive Trance, který se melodičností a snivostí blíží k Dreamu (např. Lolo, Arnej, Kirsty Hawkshaw), Goa Trance, Tech-Trance, jehož atmosféra se mnohdy přibližuje k žánru Techno (Yoji, Randy Katana, Greg Nash, Bryan Kearney), Acid (Kai Tracid) a mnoho dalších směrů.


V České republice se po létech temna začalo před pár lety blýskat na lepší časy a vznikly akce jako zatím největší Transmission, brněnský Cybertronic apod. Českou republiku už také navštívily světové hvězdy jako Tiesto, Armin van Buuren, Ferry Corsten, Paul van Dyk, Markus Schulz, Fraction Muzik a další.

Zástupci tohoto žánru v ČR jsou např. osoby jako JKL, I5land, Ronny K., Thomas Coastline, Olmiq a DJe: Michael Burian, LayDee Jane, Michael C, Popper-C nebo Martin Gredner. Ze Slovenských trance DJs stojí za zmínku Robert Burian, SHato, Mathias Moor, Kamil Polner, Eddie Sender, Nifra, Milan Lieskovský a ReOrder.

Slovo trance má původ v angličtině, není jednoduché jej přeložit, ne-li nemožné. Ani mnoha vyznavačů tohoto stylu přesně neví, proč má žánr zrovna takový název, nicméně v původním jazyce má význam něco jako extáze, bezvědomí. Je totiž jasné, že u fanoušků k těmto euforickým stavům při poslechu dochází.

Producenti:
Tiësto
Armin van Buuren
Ferry Corsten
Rank 1
Svenson & Gielen
Paul van Dyk
ATB
Markus Schulz
ukázka zde:

Tiesto